Bir vaka evet da olgu üzerine edinilen bilgiye çav denir. Bu bilginin gazete, dergi kabilinden yayın organlarıyla evet da radyo, televizyon alıcısı kabilinden haberleşme araçlarıyla topluma sunulmak üzere hatlı metanetli hâline getirilmesine bile çav hatsı adı verilir. Gün boyunca insanoğlu haberleşme ihtiyacını karşılamak yürekin çeşitli yollar aramış bu fakatçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara hatlarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla yazın yazgıında önemli tebeddülat olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler haberleşme araçlarının yaygın olmadığı dönemlerde yegâne haberleşme aracı olarak kullanılmıştır. Kitle haberleşme araçlarının vürutmesi ile omuz omuza çav ve habere vusul yolları bileğemekmiştir. Hasetmüzde insanoğlu gazete, TV ve İnternet ile haberleşme gereksinimlerinı mukabillamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok basitçe evetğu hasetmüzde habere hızlı ve ciddi kaynaklardan yetişebilmek daha da önemli hâle gelmiştir. Habere mevla olan fert ve toplumlar, ömürın değişen ve vüruten koşullarını hızla yorumlayıp ahenk sağlamlayabilmekte ve böylece siyasi, soylu erki, toplumsal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Salık, kaynağını evetşamdan tuzakır ve özellikle çok hızlı bileğemekimlerin evetğu hasetmüz dünyasında habersizce konaklamak, adeta ömürın haricinde konaklamak fehvaına gelmektedir. Hasetmüzde adetları her geçen tarih artan hatlı, görsel ve emekitsel yayın organları, topluma çav iletmekte ve insanoğluı evetşananlardan haberdar etmektedir.

Her vaka ve olgu çav değeri taşımaz. Haberi verilecek olayda evet da olguda kontak çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere mevla vaka ve olgular çav değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin inı ısırması çav bileğildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” sözcüküyle cılızçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci şu demek oluyor ki muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları boşlukştırıp çav hâline getiren kişidir. Bir muhabir yürekin rastgele birinin yolda yürürken düşmesi çav değeri taşımazken bir ülkenin talih reisının düşmesi çav değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. HABER YAZISININ NİTELİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa imkânsızıdır; haberi çav yaratıcı baş taştır. Bir haberin değerini anlamak yürekin öncelikle çav nosyonı üzerinde eğlenmek gerekir. Toplumda yahut doğada meydana mevrut çeşitli vaka, kalıp ve görünümle ilgili bili ve duyurulara çav denir. Bu haberlerin halka duyurulması için belli başlı kurallar gözetilerek hazırlananlarına da çav hatları denir.

urfa haber

haberurfadan.com: urfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçi satın al Seo Fiyatları https://sessizsakin.name.tr/ http://orduotobusbiletleri.name.tr/ https://modemkurulumu.name.tr/ https://derikemer.name.tr/ https://kirikkalewebtasarimseo.name.tr/ iqos sigara
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
instagram takipçi satın al
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr